SME

Putin sa pripravuje na stretnutie s Bushom

Washington 12. novembra (TASR) - Ruský prezident Vladimir Putin sa pripravuje na v poradí štvrté stretnutie s americkým prezidentom Georgeom W. Bushom.

Spojenými štátmi vedený boj proti terorizmu bude dominovať ich rokovaniu vo Washingtone.

Na programe zrejme budú aj iné strategické otázky, vrátane amerického plánu vybudovať národnú raketovú obranu. Putin navštívi Spojené štáty po prvý raz v čase, keď americko-ruské vzťahy sú najlepšie za mnohé roky. Ešte pred vyše dvoma mesiacmi si nik z odborníkov nevedel predstaviť dramatické oteplenie americko-ruských vzťahov, ktoré nasledovalo po udalostiach z 11. septembra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V panike, ktorá nastala po samovražedných útokoch unesenými lietadlami na Svetové obchodné centrum a Pentagón, Putin bol prvým zahraničným predstaviteľom, ktorý sa spojil s Bushom, aby ho ubezpečil, že ruské ozbrojené sily nebudú reagovať na uvedenie amerických síl do plnej bojovej pohotovosti proti neznámemu nepriateľovi. Odvtedy Moskva vehementne podporuje vojnu, ktorú USA vedú proti terorizmu. Rusko otvorilo svoj vzdušný priestor pre lety s humanitárnou pomocou, súhlasilo s pobytom amerických jednotiek v krajinách strednej Ázie a poskytlo zbrane protitalibanskej aliancii.

SkryťVypnúť reklamu

"Spojené štáty a ja osobne si budeme toto priateľské gesto dobre pamätať," uviedol neskôr prezident Bush po Putinovom telefonáte krátko po útokoch na Spojené štáty. Odborné kruhy nevylučujú, že dobré osobné vzťahy medzi Bushom a Putinom, môžu obom pomôcť dosiahnuť zblíženie názorov na otázky, v ktorých Moskva a Washington zastávajú rozdielne stanoviská. Obaja štátnici podľa hovorcu Bieleho domu Ariho Fleischera, sú typom politikov, ktorých zaujímajú predovšetkým výsledky a obaja predstavujú politikov s novým spôsobom myslenia. Bush a Putin sú takmer rovesníci a obaja sa zaujímajú o šport.

Medzi médiá preniklo, že Putin sa v ostatnom čase snažil zlepšiť svoju angličtinu a údajne sa učil aj jazdiť na koni, pretože druhá časť rokovania s americkým prezidentom bude na Bushovom ranči v Texase.

SkryťVypnúť reklamu

Očakáva sa, že obaja štátnici by mohli dosiahnuť určitú dohodu o ďalšom znížení strategických jadrových zbraní. Takáto dohoda podľa odborníkov by mohla zmierniť odmietavý postoj Kremľa voči americkým skúškam národnej raketovej obrany, ktoré dohoda ABM z roku 1972 nepripúšťa. George Bush považuje dohodu ABM za pozostatok studenej vojny. Pentagón pred tromi týždňami oznámil, že odkladá skúšky národnej raketovej obrany plánované na október a november, aby sa pokúsil dosiahnuť o tejto otázke dohodu s Moskvou. Putin v interview pre americkú televíznu sieť ABC povedal, že dosiahnutie dohody o zmluve ABM si bude vyžadovať priame a tvrdé vyjednávania, ale postoj Moskvy údajne bude pružný.

Podľa správ amerických médií Pentagón informoval Busha, že Spojené štáty potrebujú na svoju obranu od 1800 do 2250 jadrových zbraní. Teraz ich vlastnia približne 7000. Rusko z dôvodu finančných prostriedkov chce mať vo výzbroji 1500 jadrových hlavíc. Teraz ich má asi 6000. Osobné priateľstvo politikov je vo vyjednávaní vždy prínosom a opak pôsobí negatívne, tvrdia americkí politológovia. Ako príklad uvádzajú komplikované vzťahy medzi izraelským premiérom Arielom Šaronom a predstaviteľom Palestínčanov Jásirom Arafatom.

SkryťVypnúť reklamu

(spolupracovník TASR William Guard) vk ed

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Svet

Komerčné články

  1. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  2. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  3. Projekt, ktorý mení životy tisícke slovenských pacientov
  4. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  5. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  6. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  7. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  8. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov
  1. Pranie a sušenie, ktoré ladí s vaším domovom
  2. Výnimočný víkend v Košiciach: Biela noc priniesla umenie aj chuť
  3. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne
  4. Ikonické hororové postavy, ktoré ťa budú strašiť tento Halloween
  5. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie
  6. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie
  7. Elektrifikujte svoj biznis! Ukážeme vám, ako na to
  8. Ako zistíte, že máte v tele zápal
  1. Bratislava sa rozlietala. Karibik aj Ázia sú ešte dostupnejšie 9 083
  2. Je rozhodnuté. Ceny FéliX brali džemy, hoteliéri aj technológie 8 657
  3. Kto nás naozaj zadlžil a prečo Slovákom siahajú na výplaty? 5 711
  4. V ich džemoch je viac vitamínov ako v domácich 4 381
  5. Nivy Tower je medzi top 10 kancelárskymi budovami sveta 3 359
  6. Rekreačným poukazom viete zaplatiť aj kúpele pre starých rodičov 3 007
  7. Kliešť môže prekvapiť kedykoľvek, ochorenie hrozí celoročne 2 675
  8. Sladké bez kompromisov: Ako Schär mení svet bezlepkových dobrôt 2 537
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu